2022 Big Game Awards

2021/2022 Big Game Awards

2022 Big Game Awards results for trophies taken in 2021.
Congratulations to all the winners and thank you to our sponsors!

View the PDF from Wyoming Outdoors for photos of the trophies:

2021 Big Game Awards PDF

MULE DEER: TYPICAL RIFLE
Place Hunter Outfitter Guide Score
1st Ryan Fair Western Gateway Outfitters Russ Roberts 177 6/8
The Sam Coutts Mule Deer Typical Rifle Award
2nd Jason Herrick Rough Country Outfitters Jim Schell 176 2/8
3rd Donald Dietrich P Cross Bar Trophy Hunts Mick Wolf 171 7/8


Honorable Mention
4th Kent Verseman Rough Country Outfitters Jim Schell 169 3/8
5th Micah Bakker Rough Country Outfitters Jim Schell 166 4/8
6th Jeromy Seay Tyler Sims Outfitting Brian Stecklein 164 1/8
7th Rhonda Smith Wagonhound Outfitters Jeff Taylor 156 1/8
8th Danny Dossett, Jr. Wagonhound Outfitters AJ Hanson 153 7/8

MULE DEER: NON-TYPICAL RIFLE
Place Hunter Outfitter Guide Score
1st Tom Ramsey Grizzly Outfitters Colby Richens 186 7/8
2nd Bennie Marek Non-Typical Outfitters Jacob Williams 182 6/8
3rd Anthony Almond-Silva Tyler Sims Outfitting Troy Laird 180 5/8


Honorable Mention
4th Tom Collett Rough Country Outfitters Clayton Bischoff 174 3/8
5th Scotty Tallman Wagonhound Outfitters Jeff Taylor 173 3/8
6th Joshua Ramsey Seven J Outfitters Todd Hoover 163 3/8
7th Matt Taylor Wagonhound Outfitters Shanon Peterson 162 4/8
8th Craig Dues Wagonhound Outfitters Eric Blajszak 154 6/8

MULE DEER: TYPICAL ARCHERY
Place Hunter Outfitter Guide Score
1st Tim Johnston Big Horn Outfitters Dustin DeCroo 165 2/8
2nd Bryce Winter Heart Spear Outfitters Kody Glause 156 0/8
3rd Samantha Morgan Big Horn Outfitters Rich Sweeny 150 2/8

MULE DEER: NON-TYPICAL ARCHERY
Place Hunter Outfitter Guide Score
1st Drew Bernier Tyler Sims Outfitting Troy Laird 183 7/8
WHITETAIL DEER: TYPICAL RIFLE
Place Hunter Outfitter Guide Score
1st David Fisher SNS Outfitters & Guides Brad Troftgruben 143 1/8
2nd Shane Nell Western Gateway Outfitters Russ Roberts 141 1/8
3rd Mike Walters Wagonhound Outfitters Tait Larson 132 4/8


Honorable Mention
4th Barnaby Bullard Rough Country Outfitters Dusty Schell 124 5/8

WHITETAIL DEER: NON-TYPICAL RIFLE
Place Hunter Outfitter Guide Score
1st Gary Parker Big Horn Outfitters Nate Winterland 145 1/8
2nd Matthew Reber Western Gateway Outfitters Ross Swedeen 142 0/8
3rd Dennis Brower Seven J Outfitters Lane Henck 129 2/8


Honorable Mention
4th Wayne Lyster III Rough Country Outfitters Dusty Schell 128 2/8
5th Zachary Sammons Rough Country Outfitters Clayton Bischoff 127 6/8

WHITETAIL DEER: TYPICAL ARCHERY
Place Hunter Outfitter Guide Score
1st Keith Hammerbeck Big Horn Outfitters Nolan Moxey 149 7/8
2nd James Goodyear Seven J Outfitters David Gaskins 131 5/8
3rd Tedd Druck Seven J Outfitters Donny Fauth 130 6/8

WHITETAIL DEER: NON-TYPICAL ARCHERY
Place Hunter Outfitter Guide Score
1st Levi Morgan Big Horn Outfitters Dustin DeCroo 162 6/8
ELK: TYPICAL RIFLE
Place Hunter Outfitter Guide Score
1st Gary Akers Triple Three Outfitters Phil Rutt 403 4/8
2nd Gary Dufree Boulder Basin Outfitters Carl Sauerwein 370 1/8
3rd Matt Taylor Wagonhound Outfitters Shanon Peterson 355 4/8


Honorable Mention
4th Ernie Dosio Wagonhound Outfitters AJ Hanson 355 1/8
5th Janell Itzi Wagonhound Outfitters Clint Hanson 349 3/8
6th Pat Conrad Wagonhound Outfitters Fred Lehman 346 2/8
7th Mike Hulke Waghonhound Outfitters Jamie Anderson 340 2/8
8th Chase Turkstra Wagonhound Outfitters Cougar Sanchez 339 6/8
9th Greg Buck Wagonhound Outfitters Cougar Sanchez 333 5/8
10th Tony Bender Wagonhound Outfitters Dax McCarty 332 7/8

ELK: NON-TYPICAL RIFLE
Place Hunter Outfitter Guide Score
1st John Dembowiak Grizzly Outfitters Ethan Richins 350 5/8
2nd Cal Speckman Wagonhound Outfitters Matt Kelly 347 0/8

ELK: TYPICAL ARCHERY
Place Hunter Outfitter Guide Score
1st Charles Samuels Elk Mountain Outfitters Mike Wakkuri 346 3/8
2nd Jeff Fox Livingston Outfitting Harlee Cushman 338 1/8
3rd Mike Wolfe Tyler Sims Outfitting Rudy Riddock 337 6/8


Honorable Mention
4th Bob Ameen Wagonhound Outfitters Cougar Sanchez 337 5/8
5th Evan Ewald Triple Three Outfitters Adam Todd 336 6/8
6th Vic Trammel Rough Country Outfitters Jim Schell 330 5/8
7th Greg Perkins Wagonhound Outfitters Bob Nielson 316 1/8
8th Steve Gollob Wagonhound Outfitters Clint Hanson 315 5/8
9th Jim Jenzano Wagonhound Outfitters Dax McCarty 312 1/8
10th Randy Irwin Seven J Outfitters Clint Schneider 307 2/8

ELK: NON-TYPICAL ARCHERY
Place Hunter Outfitter Guide Score
1st Clark Leway Wagonhound Outfitters Dax McCarty 331 0/8
2nd Jon Hays Triple Three Outfitters Adam Todd 285 7/8
MOOSE: RIFLE
Place Hunter Outfitter Guide Score
1st Marty Shaw Swift Creek Outfitters Hunter Smoak 434 6/8
2nd Randy Welser Bald Mountain Outfitters Dillion Guy James 354 1/8
3rd Eddie Deuser Bald Mountain Outfitters Travis Pollard 330 1/8


Honorable Mention
4th Thomas Little Bald Mountain Outfitters Ryan Banigan 314 4/8
5th Eric Albert Bald Mountain Outfitters Cody Wilson 284 4/8
6th Jonathan Stettler Bald Mountain Outfitters Glen Edwards 268 6/8
7th David Jones Bald Mountain Outfitters Roman Wolfley 265 0/8
8th Thomas Louzeky Bald Mountain Outfitters Shane Copeland 254 2/8
9th John Pouleson Bald Mountain Outfitters Terry Pollard 242 6/8

MOOSE: ARCHERY
Place Hunter Outfitter Guide Score
1st Steve Wiley Barlow Outfitting Jeremy Dickson 293 6/8
BIGHORN SHEEP: RIFLE
Place Hunter Outfitter Guide Score
1st Steve Quisenberry Lost Creek Outfitters Jimmy Owens 175 0/8
The Courtney "Cort" Feeley Big Horn Sheep Award
2nd Bill Saueressig Stetter Outfitters Lane Stringer 174 7/8
3rd Tim French Lost Creek Outfitters BJoe Coy 170 0/8

BIGHORN SHEEP: ARCHERY
Place Hunter Outfitter Guide Score
1st Bryant Shermoe Elk Mountain Outfitters Mike Wakkuri 168 3/8
MOUNTAIN GOAT: RIFLE
Place Hunter Outfitter Guide Score
1st Justin Mahalik Lost Creek Outfitters Jimmy Owens 32 5/8
2nd Justin Orr Stetter Outfitters Lane Stringer 27 0/8
ANTELOPE: RIFLE
Place Hunter Outfitter Guide Score
1st Lloyd Wilson SNS Outfitters & Guides David Dandridge 80 2/8
2nd Edward Reynoso SNS Outfitters & Guides Richard Fink 80 0/8
3rd Kyle Knapik Rough Country Outfitters Dusty Schell 79 0/8


Honorable Mention
4th Tim Casteel P Cross Bar Trophy Hunts Mick Wolf 75 2/8
5th Joseph Lagallo Rough Country Outfitters Clayton Bischoff 73 6/8
6th Jeffery Smith Rough Country Outfitters Dusty Schell 69 4/8

ANTELOPE: ARCHERY
Place Hunter Outfitter Guide Score
1st James Day Cole Creek Outfitters Kody Glause 78 0/8
2nd Blake Burel Triple Three Outfitters Chad Mayfield 75 5/8
3rd Clint Hayes Cole Creek Outfitters Kody Glause 73 5/8


Honorable Mention
4th Eli Hendricks Triple Three Outfitters Phil Rutt 72 3/8
5th (tie) Christopher Wiles Triple Three Outfitters Chad Mayfield 71 3/8
5th (tie) Dalton Vermillion Triple Three Outfitters Phil Rutt 71 3/8
BEAR
Place Hunter Outfitter Guide Score
1st Thomas Lathrop Barlow Outfitting Bob Barlow 20 7/16
2nd Scott Grafenauer Gros Ventre Wilderness Outfitters Brian Taylor 19 3/16
3rd Brian Gray Heart Spear Outfitters Kody Glause 18 15/16


Honorable Mention
4th (tie) Will Sander Barlow Outfitting Bob Barlow 18 8/16
4th (tie) John Rhodes Gros Ventre Wilderness Outfitters Brian Taylor 18 8/16
5th Daniel Weir Rough Country Outfitters Jim Schell 17 15/16
MOUNTAIN LION
Place Hunter Outfitter Guide Score
1st Robert John III Rough Country Outfitters Brandon Gray/Tristan Gray 15 11/16
2nd Sarah Cichowski Lost Creek Outfitters Jimmy Owens/Josh Taylor 15 0/16
3rd Aden Delance Mule Shoe Outfitters Justin Wright/Cody Wright 14 12/16


Honorable Mention
4th Fred Sweisthal Heart Spear Outfitters Kody Glause 13 12/16
5th Rob Gavin Heart Spear Outfitters Kody Glause/Jordan Glause 13 10/16
6th Scott Hildebrand Rough Country Outfitters Brandon Gray/Tristan Gray 12 15/16
7th Emma Scott Heart Spear Outfitters Kody Glause/Adam Bilek 12 13/16
8th CJ Garrett Rough Country Outfitters Brandon Gray/Tristan Gray 12 7/16