2022 Big Game Awards mobile

2021/2022 Big Game Awards

2022 Big Game Awards results for trophies taken in 2021.
Congratulations to all the winners and thank you to our sponsors!

MULE DEER: TYPICAL RIFLE
Place Hunter Outfitter Guide Score
1st Ryan Fair Western Gateway Outfitters Russ Roberts 177 6/8
The Sam Coutts Mule Deer Typical Rifle Award
2nd Jason Herrick Rough Country Outfitters Jim Schell 176 2/8
3rd Donald Dietrich P Cross Bar Trophy Hunts Mick Wolf 171 7/8


Honorable Mention
4th Kent Verseman Rough Country Outfitters Jim Schell 169 3/8
5th Micah Bakker Rough Country Outfitters Jim Schell 166 4/8
6th Jeromy Seay Tyler Sims Outfitting Brian Stecklein 164 1/8
7th Rhonda Smith Wagonhound Outfitters Jeff Taylor 156 1/8
8th Danny Dossett, Jr. Wagonhound Outfitters AJ Herricknson 153 7/8

MULE DEER: NON-TYPICAL RIFLE
Place Hunter Outfitter Guide Score
1st Tom Ramsey Grizzly Outfitters Colby Richens 186 7/8
2nd Bennie Marek Non-Typical Outfitters Jacob Williams 182 6/8
3rd Anthony Almond-Silva Tyler Sims Outfitting Troy Laird 180 5/8


Honorable Mention
4th Tom Collett Rough Country Outfitters Clayton Bischoff 174 3/8
5th Scotty Tallman Wagonhound Outfitters Jeff Taylor 173 3/8
6th Joshua Ramsey Seven J Outfitters Todd Hoover 163 3/8
7th Matt Taylor Wagonhound Outfitters Shanon Peterson 162 4/8
8th Craig Dues Wagonhound Outfitters Eric Blajszak 154 6/8

MULE DEER: TYPICAL ARCHERY
Place Hunter Outfitter Guide Score
1st Tim Johnston Big Horn Outfitters Dustin DeCroo 165 2/8
2nd Bryce Winter Heart Spear Outfitters Kody Glause 156 0/8
3rd Samantha Morgan Big Horn Outfitters Rich Sweeny 150 2/8

MULE DEER: NON-TYPICAL ARCHERY
Place Hunter Outfitter Guide Score
1st Drew Bernier Tyler Sims Outfitting Troy Laird 183 7/8
WHITETAIL DEER: TYPICAL RIFLE
Place Hunter Outfitter Guide Score
1st David Fisher SNS Outfitters & Guides Brad Troftgruben 143 1/8
2nd Shane Nell Western Gateway Outfitters Russ Roberts 141 1/8
3rd Mike Walters Wagonhound Outfitters Tait Larson 132 4/8


Honorable Mention
4th Barnaby Bullard Rough Country Outfitters Dusty Schell 124 5/8

WHITETAIL DEER: NON-TYPICAL RIFLE
Place Hunter Outfitter Guide Score
1st Gary Parker Big Horn Outfitters Nate Winterland 145 1/8
2nd Matthew Reber Western Gateway Outfitters Ross Swedeen 142 0/8
3rd Dennis Brower Seven J Outfitters Lane Henck 129 2/8


Honorable Mention
4th Wayne Lyster III Rough Country Outfitters Dusty Schell 128 2/8
5th Zachary Sammons Rough Country Outfitters Clayton Bischoff 127 6/8

WHITETAIL DEER: TYPICAL ARCHERY
Place Hunter Outfitter Guide Score
1st Keith Hammerbeck Big Horn Outfitters Nolan Moxey 149 7/8
2nd James Goodyear Seven J Outfitters David Gaskins 131 5/8
3rd Tedd Druck Seven J Outfitters Donny Fauth 130 6/8

WHITETAIL DEER: NON-TYPICAL ARCHERY
Place Hunter Outfitter Guide Score
1st Levi Morgan Big Horn Outfitters Dustin DeCroo 162 6/8
ELK: TYPICAL RIFLE
Place Hunter Outfitter Guide Score
1st Gary Akers Triple Three Outfitters Phil Rutt 403 4/8
2nd Gary Dufree Boulder Basin Outfitters Carl Sauerwein 370 1/8
3rd Matt Taylor Wagonhound Outfitters Shanon Peterson 355 4/8


Honorable Mention
4th Ernie Dosio Wagonhound Outfitters AJ Henson 355 1/8
5th Janell Itzi Wagonhound Outfitters Clint Henson 349 3/8
6th Pat Conrad Wagonhound Outfitters Fred Lehman 346 2/8
7th Mike Hulke Waghonhound Outfitters Jamie Anderson 340 2/8
8th Chase Turkstra Wagonhound Outfitters Cougar Sanchez 339 6/8
9th Greg Buck Wagonhound Outfitters Cougar Sanchez 333 5/8
10th Tony Bender Wagonhound Outfitters Dax McCarty 332 7/8

ELK: NON-TYPICAL RIFLE
Place Hunter Outfitter Guide Score
1st John Dembowiak Grizzly Outfitters Ethan Richins 350 5/8
2nd Cal Speckman Wagonhound Outfitters Matt Kelly 347 0/8

ELK: TYPICAL ARCHERY
Place Hunter Outfitter Guide Score
1st Charles Samuels Elk Mountain Outfitters Mike Wakkuri 346 3/8
2nd Jeff Fox Livingston Outfitting Harlee Cushman 338 1/8
3rd Mike Wolfe Tyler Sims Outfitting Rudy Riddock 337 6/8


Honorable Mention
4th Bob Ameen Wagonhound Outfitters Cougar Sanchez 337 5/8
5th Evan Ewald Triple Three Outfitters Adam Todd 336 6/8
6th Vic Trammel Rough Country Outfitters Jim Schell 330 5/8
7th Greg Perkins Wagonhound Outfitters Bob Nielson 316 1/8
8th Steve Gollob Wagonhound Outfitters Clint Henson 315 5/8
9th Jim Jenzano Wagonhound Outfitters Dax McCarty 312 1/8
10th Randy Irwin Seven J Outfitters Clint Schneider 307 2/8

ELK: NON-TYPICAL ARCHERY
Place Hunter Outfitter Guide Score
1st Clark Lewey Wagonhound Outfitters Dax McCarty 331 0/8
2nd Jon Hays Triple Three Outfitters Adam Todd 285 7/8
MOOSE: RIFLE
Place Hunter Outfitter Guide Score
1st Marty Shaw Swift Creek Outfitters Hunter Smoak 434 6/8
2nd Randy Welser Bald Mountain Outfitters Dillion Guy James 354 1/8
3rd Eddie Deuser Bald Mountain Outfitters Travis Pollard 330 1/8


Honorable Mention
4th Thomas Little Bald Mountain Outfitters Ryan Banigan 314 4/8
5th Eric Albert Bald Mountain Outfitters Cody Wilson 284 4/8
6th Jonathan Stettler Bald Mountain Outfitters Glen Edwards 268 6/8
7th David Jones Bald Mountain Outfitters Roman Wolfley 265 0/8
8th Thomas Louzeky Bald Mountain Outfitters Shane Copeland 254 2/8
9th John Pouleson Bald Mountain Outfitters Terry Pollard 242 6/8

MOOSE: ARCHERY
Place Hunter Outfitter Guide Score
1st Steve Wiley Barlow Outfitting Jeremy Dickson 293 6/8
BIGHORN SHEEP: RIFLE
Place Hunter Outfitter Guide Score
1st Steve Quisenberry Lost Creek Outfitters Jimmy Owens 175 0/8
The Courtney "Cort" Feeley Big Horn Sheep Award
2nd Bill Saueressig Stetter Outfitters Lane Stringer 174 7/8
3rd Tim French Lost Creek Outfitters BJoe Coy 170 0/8

BIGHORN SHEEP: ARCHERY
Place Hunter Outfitter Guide Score
1st Bryant Shermoe Elk Mountain Outfitters Mike Wakkuri 168 3/8
MOUNTAIN GOAT: RIFLE
Place Hunter Outfitter Guide Score
1st Justin Mahalik Lost Creek Outfitters Jimmy Owens 32 5/8
2nd Justin Orr Lost Creek Outfitters Jimmy Owens 27 0/8
ANTELOPE: RIFLE
Place Hunter Outfitter Guide Score
1st Lloyd Wilson SNS Outfitters & Guides David Dandridge 80 2/8
2nd Edward Reynoso SNS Outfitters & Guides Richard Fink 80 0/8
3rd Kyle Knapik Rough Country Outfitters Dusty Schell 79 0/8


Honorable Mention
4th Tim Casteel P Cross Bar Trophy Hunts Mick Wolf 75 2/8
5th Joseph Lagallo Rough Country Outfitters Clayton Bischoff 73 6/8
6th Jeffery Smith Rough Country Outfitters Dusty Schell 69 4/8

ANTELOPE: ARCHERY
Place Hunter Outfitter Guide Score
1st James Day Cole Creek Outfitters Kody Glause 78 0/8
2nd Blake Burel Triple Three Outfitters Chad Mayfield 75 5/8
3rd Clint Hayes Cole Creek Outfitters Kody Glause 73 5/8


Honorable Mention
4th Eli Hendricks Triple Three Outfitters Phil Rutt 72 3/8
5th (tie) Christopher Wiles Triple Three Outfitters Chad Mayfield 71 3/8
5th (tie) Dalton Vermillion Triple Three Outfitters Phil Rutt 71 3/8
BEAR
Place Hunter Outfitter Guide Score
1st Thomas Lathrop Barlow Outfitting Bob Barlow 20 7/16
2nd Scott Grafenauer Gros Ventre Wilderness Outfitters Brian Taylor 19 3/16
3rd Brian Gray Heart Spear Outfitters Kody Glause 18 15/16


Honorable Mention
4th (tie) Will Sander Barlow Outfitting Bob Barlow 18 8/16
4th (tie) John Rhodes Gros Ventre Wilderness Outfitters Brian Taylor 18 8/16
5th Daniel Weir Rough Country Outfitters Jim Schell 17 15/16
MOUNTAIN LION
Place Hunter Outfitter Guide Score
1st Robert John III Rough Country Outfitters Brandon Gray/Tristan Gray 15 11/16
2nd Sarah Cichowski Lost Creek Outfitters Jimmy Owens/Josh Taylor 15 0/16
3rd Aden Delance Mule Shoe Outfitters Justin Wright/Cody Wright 14 12/16


Honorable Mention
4th Fred Sweisthal Heart Spear Outfitters Kody Glause 13 12/16
5th Rob Gavin Heart Spear Outfitters Kody Glause/Jordan Glause 13 10/16
6th Scott Hildebrand Rough Country Outfitters Brandon Gray/Tristan Gray 12 15/16
7th Emma Scott Heart Spear Outfitters Kody Glause/Adam Bilek 12 13/16
8th CJ Garrett Rough Country Outfitters Brandon Gray/Tristan Gray 12 7/16